A „passzív” ablakok, mint aktív áramfejlesztők ötlete viszonylag régi, azonban sokáig csak az ötletládában porosodott. A napelempiac jelenleg több, mint 90%-ban szilícium-napelemeket használ és a hatásfok terén már nemigen lehet további javulást eredményező újításokra számítani. Ezért is folytatnak ígéretes kísérleteket világszerte, hogy más anyagokon alapuló, új generációs napelemekkel érjenek el csúcsteljesítményt.
UCLA egyetemi kísérletek a polimer-napelemmel
2012 óta egy újfajta polimer-napelem kifejlesztésén szorgoskodik az UCLA egyetem is. Az általuk tervezett napelem gyakorlatilag olyan átlátszósággal rendelkezik, mint a hagyományos ablakok, viszont elnyeli az infravörös fényt, és így képes áramot termelni. Azonban ez még csak a jövő zenéje.
A SolarWindow energiatermelő ablak már a gyakorlatban bizonyít
A SolarWindow Technologies által kifejlesztett szolár ablakról valamint annak kiemelkedő energiatermelő teljesítményéről is már 2012-ben cikkeztek a különböző külföldi médiumok, azonban akkoriban a technika még szabadalmaztatási eljárás alatt volt.
Az „ablak” valójában egy új technológiai fejlesztést, vagyis egy ultra vékony rétegben hidrogénből és szénből előállított, átlátszó, szerves folyadékbevonatot takar, amely jelentős mennyiségű tiszta energia előállítására, vagyis áramtermelésre képes, ez pedig jelentős piaci áttörést jelent.
Forrsá: https://solarwindow.com/galleries/photos/
OPV, ami hamarosan közismert lehet
Az eletronikai piac tele van közkedvelt három-négy betűs kifejezésekkel. Mindenki tudja, mi az a LED vagy az OLED, de legalábbis hallottak róla. A SolarWindow fejlesztésének hála azonban lehet, hogy hamarosan új szó kerül a köztudatba.
A vékony, filmszerű folyadékréteggel bevont szolár üveg, a teljes felületén (organic photovoltaic solar array - OPV) mind tájolástól mind elhelyezkedésétől függetlenül folyamatosan képes az áramtermelésre, valamint a fejlesztőik elmondása alapján még a mesterséges fényt is át tudja alakítani.
Forrsá: https://solarwindow.com/galleries/photos/
Eme tulajdonsága pedig azt jelentheti, hogy a SolarWindow nem csak az épületek külső üvegfelületén, de akár a belső terekben is alkalmazható.
Az OPV gazdasági hasznosulása kimagasló a gyártó szerint
A SolarWindow fejlesztője szerint az ablakuk az OPV által annyira hatékony, hogy akár egy év alatt megtérülhet a beruházás. A gyártó állítása szerint a sikerük titka egy újfajta gyártástechnológia, amelynek során főként hidrogénből és szénből álló, folyékony bevonattal és rugalmas műanyagokkal kezelik a táblákat, hogy a bevonat parányi fotovoltaikus sejteket képezzen.
Szándékosan sejtnek fordítottuk az angol cell szót, mivel maga a gyártó nevezte el „organikus fotovoltaikus napelemnek”, angol rövidítéssel OPV-nek.
A hangzatos ígéretek és sci-fibe illő technológiai megoldás gyakorlati bizonyítása és várható élettartama egyelőre kérdéses. Ha igaznak bizonyulnak a hírek, akkor a SolarWindow bizonyosan felforgatja a napelemek piacát.