1. A napelemek drágák
A napelemek ára az elmúlt években folyamatosan csökkent, ellenben egyre hatékonyabb lett a technológia.
2. A napelemek soha nem térülnek meg
Ha figyelembe vesszük a háztartások áramfogyasztását, a napelem árát és a különböző plusz kiadásokat, akkor megállapíthatjuk, hogy a napelemes áramtermelés az egyik leggyorsabban megtérülő energetikai beruházás.
3. A megtermelt áramot a szolgáltató nem veszi vissza
Az állam 2007-ben törvénybe iktatta, hogy 50 kW teljesítményig kötelező az áram átvétele. Tehát a többletként megtermelt energiát minden esetben visszaveszi az áramszolgáltató.
4. A napelem telepítése a tetőszerkezet átalakítását kívánja meg
A napelemek felszerelése csupán néhány cserép elmozdításával, majd visszahelyezésével jár, ezért nincs szükség a tető átalakítására.
5. A napelem nem elég hatékony
A napelem termelése minden esetben hatékony, a hatásfoka kellően magas a megfelelő működéshez.
6. A napelem csak napos időben termel
Tény, hogy a napelemek legjobban tiszta időben, a derékszögben érkező sugárzás esetében termelnek. Azonban felhős időben is 50-90 százalékos teljesítményt produkálnak.

7. A napelem csak déli tájolású ház esetében használható
Nagyon kevés esetben fordul elő kizárólag déli tájolású ház. A déli tájolástól való 10-15° eltérés csekély mértékben befolyásolja a termelés mértékét.
8. A napelem csak a tetőre szerelhető
Napelemet lehetséges talajra is telepíteni. Ezek előnye, hogy a pontos tájolás beállításával maximalizálható az energiatermelés.
9. A napelem telepítéséhez meg kell erősíteni a tetőt
Egy napelem tábla össz-súlya 17 kg, a felülete 1,7 m2. Egy átlagos családi ház esetében 3 egészséges férfi tömege nagyobb, mint az egész rendszeré.
10. A napelem nem működik 30 évig
Bár Magyarországon még nincs ilyen hosszú élettartamú rendszer, a világ más pontjain több 25-30 éve működő napelem létezik. Bizonyos gyártók 30 év teljes körű termékgaranciát biztosítanak napelemeikre.

11. Sötétben használhatatlanok a háztartási berendezések
A hálózatra tápláló napelemes rendszer esetében folyamatosan kapcsolódunk a hálózatra, így ha éppen nem termel a rendszer, akkor is működnek a gépek.
12. A napelemes technológia nem elég fejlett
Sokan kifogásolják, hogy nem elég fejlett a technológia, azonban napjainkban egy rendszerről sem mondhatnánk el, hogy kifogástalanul működik és nincs szükség további fejlesztésre.
13. A napelem nem versenyképes más energiaforrásokkal szemben
Hazánkban egyelőre nagyon erős a hagyományos energia ellátás és termelés berögződése, de a szakemberek szerint a következő évtizedekben ez folyamatos átalakuláson megy majd keresztül.
14. A háztartási méretű napelemek építési engedély kötelesek
A napelemes rendszerek engedélyezési kötelezettségeit a Villamos Energia Törvény (VET) szabályozza. Ez kimondja, hogy az 50kW-ot meg nem haladó, háztartási méretű kiserőművek létesítéséhez nem kell építési engedély. (átlagos családi ház fogyasztása 2,5 – 5 kW)
15. A napelemek előállítása több energiával jár, mint amennyit megtermelnek
Ez az állítás csak az 1970-es években, a napelemgyártás kezdetekor lehetett igaz. Ma már azonban igen professzionálisan zajlik az előállítás, ezért már semmiképp nem helytálló ez a kijelentés.
16. A napelem károsítja a környezetet
A napelem a napenergiát hasznosítja, ami megújuló energiaforrás. Működése közben nem bocsát ki káros anyagot és egyáltalán nem károsítja a környezetet.
17. Az energia tárolásához akkumulátorra van szükség
A mai modern napelem rendszerek esetében nincs szükség akkumulátorra. A hálózatra kapcsolt rendszer előnye, hogy a nyáron megtermelt energiát télen is felhasználhatjuk.
18. Kötelező a villámhárító építése
A napelemes rendszer nem növeli a villámcsapás kockázatát. Ezért 10 kW teljesítmény alatt nem kötelező a villámhárító beépítése a családi házakra sem.
19. A napelemekben komoly kárt okoz a jégeső
A napelemek felületén biztonsági üveg van, ami 5400 Pa felületi nyomást bír ki. Ezek lényegében ellenállóbbak mint például egy tetőablak, de azért érdemes lehet biztosítást kötni, amelynek igen alacsony az ára, de mellette nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat.
20. Nem lehetséges tetőfedésként használni a napelemet
Ma már léteznek olyan rendszerek, amelyek lehetővé teszik a csapadékok elvezetését, ezért lehetséges a napelemeket tetőfedésként használni.