Előzőleg arról ejtettünk szót, hogyan legyen minél kisebb a kivitelezendő épület építése során felhasznált anyagok energiavesztesége, most lássuk, hogy az ideális végeredmény érdekében milyen extra megoldásokat érdemes még fontolóra venni, amikor épp merünk nagyot álmodni a tervezőasztalon!
A gépészeti elemek optimális hatásfoka
Mint ahogyan a felhasznált anyagok energiaveszteségi tényezőjét-, vagy épp a szerkezetkész épület energiahatékonyságát befolyásolja, épp úgy függ a gépészet optimális hatásfokú működése is az épület megfelelő tájolásától.
Ugyanis az összes szoláris nyereség mértékén áll vagy bukik értelemszerűen a napkollektorok, az elektromos áramot termelő napelemek, sőt, még az integrált szellőztetőrendszer és a hőcserélő készülékek magasabb hővisszanyerési hatásfoka is.
Szellőztetőrendszerek
Az épületek hatékony szellőztetése a beruházók és tervezők részéről egyaránt sarkalatos elvárás, kiváltképp az, a jelenleg érvényben levő, energia-megtakarításra és a levegőminőség javítására vonatkozó szabályozások tükrében.
A piacon ezért egyre több, jövőbemutató szellőztető-rendszerek jelennek meg, amelyek már nem csak az ingatlan lakókomfortjának növelésével képesek szolgálni.
Hőcserélős, hővisszanyerős (rekuperátoros), kontrollált szellőztetés
A hőcserélős szellőztetőrendszerek a választható szűrőbetétekkel ablaknyitás (vagyis nagy hőveszteség) nélkül, mindig egészséges, por és pollenmentes friss levegőt és megfelelő páratartalmat biztosítanak, valamint alacsonyabb fűtési és hűtési költségeket, vagyis jelentős energia-megtakarítást eredményeznek.
Központi szellőztető gép
Ablakba integrált szellőztetőrendszerek
Az ablakba integrált, hővisszanyerős, szenzoros vezérlésű szellőztető rendszerek ma már igen jelentős mértékű hővisszanyerő kapacitással rendelkeznek és a szellőztetéssel járó hőveszteséget is képesek akár 35-40%-kal is csökkenteni.
A megfelelő energiahatékonysági mutatókról azonban olyankor sem kell lemondanunk, amennyiben utólagosan már nincs lehetőség szellőzőrendszert beépíteni. Például egy nagy hatékonyságú hőcserélővel rendelkező, integrált I-tec szellőzővel ellátott ablak, folyamatos friss, tiszta levegővel láthatja el az épületet, — a rendszeres szellőztetéssel szemben — nagy energiaveszteség nélkül.
Az I-tec szellőzővel elérhető akár 86%-os hővisszanyerés is, így szinte minimálisra csökkenthető az energiaveszteség.
Lamellás árnyékolók
Akár szigorúan vett 0-energiás vagy passzívházról, akár alacsony energiájú házról van szó, az energiahatékonyság növelésére egy, egyben optikai védelmet is nyújtó külső lamellás árnyékoló (raffstore, vagy zsaluzia) kiépítése is kiváló megoldás lehet, amely ugyan a külső fényt beengedi, de mérsékli a beláthatóságot. A lamella-rendszerbe akár szélerősség-érzékelő beszerelésére is lehetőség van.
Korábbi cikkeinket ide kattintva olvashatja:
Cikk folytatása hamarosan.