Sok dátumot szükséges fejben tartania annak, aki napelemet szeretne telepíteni 2021-ben. Egy biztos, nem érdemes késlekedni.
A felújítási programban részt vevők június 30-ig le kell zárják napelemes beruházásukat, ugyanis ezt követően már csak bruttó elszámolásban köthetnek szerződést a szolgáltatóval. A bruttó elszámolás részleteit még nem tették publikussá, de az már biztos, hogy hátrányosabb lesz, mint a jelenlegi szaldós elszámolás.
Módosult az elosztói szabályzat
A határidők közé most egy újabb időpontot is feljegyezhetünk, ugyanis módosult az elosztói szabályzat, ami igencsak negatívan érinti azokat, akik napelemes rendszerükhöz egyfázisú invertert telepítenének.
A szabályozás az alábbi módosítást írja elő: “Egyfázisú termelőegység 2,5 kVA-ig csatlakoztatható a kisfeszültségű hálózatra, 2,5 kVA felett csak 3 fázisú csatlakoztatás a megengedett. Több inverterből kialakított háromfázisú HMKE esetén a fázisaszimmetria maximum 2,5 kVA lehet.”
Mit jelent ez és mikortól él az új elosztói szabályozás?
2021 április 30 után beadott csatlakozási igények esetén a rendelet szerint egy fázisú inverter 2,5 kVA-ig csatlakoztatható a kisfeszültségű hálózatra. Tehát április 30 után ha valaki példának okáért szeretne egy 3 kW-os napelemes rendszert családi házára, CSAK 3 fázisú inverter alkalmazása engedélyezett.
Hogyan érinti ez azokat, akik napelemes rendszert szeretnének telepíteni?
Mindezidáig az 1 fázisú invertereket maximum 5 kW-os napelemes rendszerekhez volt megengedett telepíteni. Most viszont 2,5 kW fölött már kötelező lesz a 3 fázisú inverterek használata, ami megdrágítja a napelemes beruházást.
Minimum 100.000 Ft-al többet kell majd fizetnie annak, aki késlekedik és elmulasztja az április 30.-ai időpontot.
Mik a negatívumok és mi a teendő?
- Mielőbbi megvalósítás
Az első és legfontosabb, hogy amennyiben teheti, valósítsa meg napelemes rendszerét az új szabályozás életbelépése előtt amennyiben 1 fázisú napelemes rendszert szeretne.
- Fázisok bővítése
Amennyiben szüksége van például egy 5 kW-os napelemes rendszerre, de otthonában csak 1 fázis van bekötve, a teljesítményt bővíteni szükséges, vagyis igényelni kell a 3 fázist.
Rövid kitekintés: Mindenkinek alanyi jogon jár díjmentesen 32 Amper. Ezt általában 1 fázison adja a szolgáltató. Amennyiben többre van szükség az ingatlanban, teljesítmény bővítést kell igényelni, ennek díja 3600 Ft + Áfa Amperenként. Ez az úgynevezett hálózat fejlesztési hozzájárulás (HFH).
Példa, 3 x 16 A-re van szükségünk, az összesen 48 A. 32 A-t megkapok alanyi jogon és 16-ot ki kell fizetnem.
A teljesítménybővítés ügyintézése több hónapot is igénybe vehet, ennek következtében kifuthatunk a június 30-as szaldós elszámolásos határidőből, ami az otthonfelújítási támogatás egyik vízválasztója.
FONTOS: Egyszerre nem igényelhető a szolgáltatónál a teljesítmény bővítés és a napelemes rendszer engedélyeztetése, mert az teljes mértékben megállítja mindkét folyamatot. Tapasztalatunk szerint egyszerre csak egy folyamatot lehet az áramszolgáltatónál igényelni.
Az ügyintézés kálváriájáról Magyarósi Csaba is készített 1 videót.
- Teljesítmény szabályzás
Egy másik lehetőség lehet a teljesítmény szabályozás. Például telepítünk egy 4 kW-os invertert, de a kivitelező 2,5 kW-ra leszabályozza az invertert szoftveresen. Ennek köszönhetően hiába tud leadni a rendszer 4 kW-ot, az inverter maximum 2,5 kW-ot ad le. Ennek célja az, hogy az éves össztermelés nagyobb legyen. Sajnos ebben az esetben sok lesz az elveszett energia, főleg a nyári időszakban. Arra még nincs állásfoglalás, hogy ezt a megoldást elfogadja-e a szolgáltató.
- Export limitálás
Hasonló megoldás, mint visz-vat védelem. Egy külön mérővel szabályozzuk, hogy soha ne menjen ki a házból több, mint 2,5 kW. Ez akár akkumulátorral is kiegészíthető, így a többlettermelés eltárolható. Ez már egy nagyobb beruházást igényel, így mindenkinek el kell döntenie mi a preferenciája.
Erre még szintén nincs állásfoglalás, hogy ezt a megoldást elfogadja-e a szolgáltató.
- Több inverter használata
Egy másik megoldás lehet, ha több invertert használunk. Például van 3 fázis az ingatlanban, de csak 1 fázisú invertert szeretnénk telepíteni. Ebben az esetben megoldható, hogy két fázisra felteszünk egy-egy 2,5-kW-os invertert, amihez 2 inverter szükséges és végeredményben kapunk egy 5 kW-os napelemes rendszert.
Miért szükséges a szabályozás?
Az egyre inkább elterjedőben lévő napelemes rendszerek leterhelik a már korszerűsítésre szoruló hálózatot. Az ingadozás miatt hosszú távon nem fenntartható az állapot, így a külföldi példákat követve Magyarországon is változik ez a limit. Bár Németországban a 2,5 kVA helyett 3,68 kVA van meghatározva, ami egy barátibb érték. Illetve az említett 3. és 4. pontban leírt inverter limitálás szintén bevált módszer.
FONTOS!
Nézd meg összefoglaló videónkat a fontosabb támogatási, megvalósítási és új elosztói szabályozási határidőkről. Videónkban a megtérülési időkre is kitérünk.
Összefoglalva
Mi vár a napelemes beruházókra?
Még több nehezen betartható határidő, hosszabb ügyintézési folyamatok és drágább napelemes rendszerek.
Szerző: Beleznai Orsolya