A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) hálózatra csatlakozási lehetőségeiről pár szóban
Napjainkban egyre többen gondolkodnak akár magánszemélyként is a megújuló energiaforrások felhasználásában, szeretnék otthonaikat korszerűvé és környezetbaráttá tenni. Erre kiváló lehetőséget biztosítanak a napelemes-, hőszivattyús rendszerek és a napkollektor.
Azonban a háztartási méretű kiserőművek egyre szélesebb körű elterjedésével a közcélú hálózat terhelése nő. Mivel új telepítésnél és egy meglévő rendszer bővítésénél is szükséges a benyújtott hálózatra csatlakozási igény megvizsgálása és elbírálása, ez nehezíti, olykor pedig lehetetlenné teszi az igényelt berendezések engedélyeztetését. Ennek elkerülése érdekében az áramszolgáltató és a megújuló energiával működő rendszereket biztosító cégek is igyekeznek előre tájékoztatni a felhasználókat lehetőségeikről.
Egy HMKE hálózatra csatlakozás szerint lehet egy- vagy háromfázisú. Kisfeszültségű hálózatra egyfázisú rendszerrel csatlakozhatnak a 2,5 kVA-nél kisebb termelőegységek, az 5 kVA értéket meghaladó rendszereknél azonban a szabályozás szerint minden esetben a háromfázisút javasolják a szakemberek. A kérdés a 2,5 és 5 kVA közötti névleges teljesítményű termelőegységeknél merül fel, ugyanis ilyenkor az egyfázisú csatlakozást az áramszolgáltató engedélyezheti/megtagadhatja az elosztóhálózat paramétereinek, terheltségének figyelembevételével. Tehát ebben az esetben előfordulhat, hogy a közcélú hálózat nem tudja fogadni a rendszer csatlakozását és elutasítja az engedélyeztetést.
A kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes előre tájékozódni már az árajánlatkérés, szerződéskötés során, és egyfázisú rendszerre lehetőség szerint kizárólag 2,5 kVA feletti igénybejelentésre adott tájékoztató után szerződjenek.