Gyakorta merül fel a kérdés, hogy háztűz esetén mi történik a napelemes rendszerrel, illetőleg melyek azok az általános teendők, amelyekkel a tűzkárok mérsékelhetők.
Egyáltalán: biztonságos egy napelemes rendszer háztűz esetén? Háztűz esetén felrobbanhat-e? Okozhat-e tüzet a tetőre telepített elektromos, napelemes rendszer? Ez egy igen összetett kérdéskör, ám megnyugtatjuk: alapvetően biztonságosak a napelemek!
A legelterjedtebb házi napelemes rendszerek nagy felületűek, de biztonságosak
Egy átlagos napelemes rendszer, a fedélszerkezet adottságainak függvényében, a tető felületéből nagyjából 22-25 m2 helyet foglal el.
Mozgó, forgó alkatrészektől mentes, moduláris elemei miatt a kivitelezése gyors, ráadásul alapvetően alacsony mértékű alkatrészkopással és minimális meghibásodással számolhatunk. Legalábbis, ha a tervezéshez, a kivitelezéshez és a telepítéshez egyaránt szakembert alkalmaztunk és nem spóroltunk a költségeken.
Lehet-e tűzeset okozója maga a napelemes rendszer?
A fentiek alapján kimondhatjuk, hogy háztűz esetén, ha a tűz kiterjed a tetőre, akkor sajnos jó eséllyel a napelemes rendszer is sérül, másrészt maga a napelemes rendszer nem fog tüzet okozni, ha szakértő telepíti és minőségi alkatrészekből készült.
Mint bármely más elektromos rendszer vagy elektronikai gépezet, úgy értelemszerűen a napelemes rendszer is lehet bizonyos mértékben és feltételek mellett tűzveszélyes.
Ugyanakkor a baleseti kockázata körülbelül azonos mértékű, mint más elektromos háztartási gépé: amennyiben az adott eszköz minősége nem hagy kívánnivalót maga után és szakszerűen is van telepítve, akkor gyakorlatilag nem okozhat bajt.
Ráadásul egy minőségi anyagokból összeállított, a vonatkozó szabványok betartásával, helyesen kivitelezett napelemes rendszer azon túl, hogy az élettartama összességében hosszabb, tűz- és balesetvédelmi szempontból is maximálisan megbízható.
A napelemek felszerelése, üzembe helyezése komoly szakértelmet kíván
A napelemes rendszerben a paneleket összekötő vezetéken az egyenáram feszültsége az 1000 voltot is elérheti. Emiatt is gyakorlatilag tilos szakképzetlen embernek telepítést vagy karbantartást végeznie!
A hanyag összeszerelés és szakszerűtlen kivitelezés miatt ugyanis a napelemes rendszer villamos szerelvényeiben bekövetkező zárlat, illetve az egyenáram ívhúzása fokozottan tűz és balesetveszélyes lehet, hiszen lángra lobbanthatja a környezetében levő éghető anyagokat.
Azonban, ahogyan azt egy pár éve készült németországi felmérés is megerősíti, a háztüzek oka a lehető legritkább esetben vezethető vissza a napelemes rendszer hibájára, számszerűen nagyjából csak minden tízezredik tűzesetnél volt a kiváltó oka.
Azon esetekben pedig, amelyeknél a tűzeset ténylegesen a napelemes rendszer hibájából következett be, szinte kivétel nélkül bizonyíthatóan egy vagy több kivitelezési hiba játszotta az indikátor szerepet.
Ilyen hibák lehetnek például:
- a nem kompatibilis, gyenge minőségű csatlakozók használata,
- pontatlan, hibás belső csatlakozás,
- szigeteletlen vezetékek és csatlakozási pontok, védetlen kábelbevezetés,
- nem időjárásálló kábelek alkalmazása főként a tetőn a DC oldalon,
- az elektromos berendezések létesítésére, üzembe helyezésére vonatkozó szabályok be nem tartása,
- a napelemek nem szakszerű villámvédelme és a túlfeszültség nem megfelelő levezetése.
Amennyiben tehát minőségi komponensekből készül el az adott napelem rendszer, akkor az majdnem teljességgel tűzbiztos, szakszerű telepítés esetén pedig a tűzveszélyessége is minimális lesz.
Annak érdekében azonban, hogy garantáltan elkerüljük a komolyabb baleseteket, illetőleg az akár súlyos anyagi károkat, a törvény tűzvédelmi kapcsoló alkalmazását írja elő.
A törvény tűzvédelmi kapcsoló alkalmazását írja elő a napelem modulok közvetlen közelében
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) 87. paragrafusának első bekezdése alapján „A napelem modulok közvetlen közelében, a DC oldalon villamos távműködtetésű és kézi lekapcsolási lehetőséget kell kialakítani.”
Annak érdekében, hogy az épület áramtalanítása során, az épületen belül az áramtalanítást követően a lehető legrövidebb, maximum 5 méter hosszú legyen a feszültség alatt maradó egyenáramú kábelszakasz. Minden kivitelezőnek ennek megfelelően kell megterveznie és kiépítenie a rendszert.
Tűz esetén az áramot termelő napelemes rendszert mielőbb le kell választani a hálózatról
Az első lényeges feladat háztűz esetén az ingatlan mielőbbi megfelelő áramtalanítása és az áramtermelő rendszer leválasztás a hálózatról. Ha ugyanis az összekötő napelem kábelek a nappali, termelő időszakban feszültség alatt maradnak, az az oltásnál fokozott életveszélyt jelenthet, mert olyankor a tetőn, a leválasztó kapcsolóig a DC kábelen továbbra is megmarad az akár 1000V, így ez tűzoltásnál továbbra is probléma marad, csak az épületen belül tartózkodóknak segít.
A tűzvédelem és a tűzmegelőzés szempontjából az eddigi legjobb és legelterjedtebb megoldás a tűzeseti leválasztás. Tűzvédelmi kapcsoló alkalmazásával a rendszer könnyedén és gyorsan leválasztható a hálózatról továbbá megakadályozza a tűz újbóli fellobbanását. A megszakító többletköltsége ráadásul lényegesen alacsonyabb, mint egy esetlegesen bekövetkezett káresemény összes anyagi vonzata.
A napelemes rendszerek telepítésekor, szerelésekor tehát nem csak a rendszer alacsonyabb termelési képessége és esetleges elégtelen működése lehet a tét, így lényeges, hogy arról mindig hozzáértő műszaki szakemberek gondoskodjanak.
Van már olyan inverter is, amibe eleve be van építve a tűzvédelmi kapcsoló
Érdemes itt megemlíteni, hogy vannak olyan napelemes megoldások, például a SolarEdge inverter gyártó részéről, ahol nem is lenne szükséges a tűzvédelmi leválasztás kialakítására. Amennyiben a SolarEdge inverter le van kapcsolva, áramtalanítva van a rendszer. Ez azzal magyarázható, hogy problémás esetben biztonságos szintre csökken a napelem körön az egyenáramú feszültség. Az inverter folyamatos kapcsolatban van a napelemekre közvetlen rákötött optimalizálókkal, így, ha baj van, akkor a napelemekből egyenként jövő 30-40V feszültséget a rákötött optimalizáló nem engedi tovább, hanem 1V-ra csökkenti annak a kimenő feszültségét. Ilyen automatikus működést kiváltó esemény lehet például, ha az inverter le van kapcsolva, áramtalanítva van, vagy bármi hiba esetleg sérülés keletkezik a DC kábelszakaszon, tehát sérül az inverter és az optimalizálók közötti kommunikáció. Így, ha például 10 napelemünk van a tetőn 10 optimalizálóval, akkor bármi probléma, leállás esetén csak 10*1V, tehát 10V feszültség fog a tetőről az inverterig érkezni a DC szakaszon, a hagyományos rendszer akár 1000V feszültségéhez képest. Mivel minden napelem közvetlen van az optimalizálóra kötve, így a tetőn se adódnak össze a feszültségek. A legmagasabb feszültség a napelem és az optimalizáló csatlakozója közötti rövid szakaszon fog keletkezni. Ez megközelítőleg 30-40V üresjárási feszültséget jelent, ami még bőven az akár érintésre is biztonságos tartományban van, valamint ívet se tud húzni. Ez a biztonság igaz akkor is, ha 2 napelemet kötünk egy optimalizálóra.
Nagy a különbség a SolarEdge és a hagyományos inverterek megoldásai között, hiszen az utóbbi esetben a napelemek egymással sorba vannak kötve, így a feszültségük összeadódik, így akár az 1000V-ot is elérve. Ez a feszültség ráadásul a teljes tetőn, a tűzvédelmi megszakítási pont és a napelemek között megmarad.
Jelenleg sajnos hazánkban a SolarEdge gyári megoldását nem fogadják még el hivatalos tűzvédelmi megszakításnak, hiába nyújt nagyobb biztonságot, mint más inverterek. Mindenesetre a plusz biztonság garantált.
Kérje díjmentes ajánlatunkat most!
Összegzés
Egy minőségi napelemes rendszer, amelyet hozzáértő szakember telepít, megfelelő módon tartják karban és rendeltetésszerűen használják, gyakorlatilag nem okozhat tüzet.